Developed in conjunction with Ext-Joom.com

Házenkáři Jiskry zdolali další překážku, porazili zásluhou druhého poločasu České Budějovice

Ve druhém poločase se strhla na palubovce přestřelka, do sítí brankářů padlo třiatřicet gólů

Zruč nad Sázavou (11. dubna) - Házenkáři Jiskry Zruč nad Sázavou hostili v 19. kole druhé ligy  JZČ ve Sportovní hale ve Zruči nad Sázavou Na Pohoří osmý celek České Budějovice.

vjnm

FOTOREPORTÁŽ - zde

19. kolo: Jiskra Zruč nad Sázavou – České Budějovice    28:24 (8:11)

Po dvoutýdenní pauze se na domácí palubovce znovu objevila druholigová házená. Zručská Jiskra v 19. kole II. ligy přivítala celek z jihu Čech – Loko České Budějovice. Domácí se stále drželi na 10. místě se ziskem deseti bodů, hosté „okupovali“ 8. příčku se ziskem čtrnácti bodů. Na podzim Jiskra na svého soupeře nestačila a po vyrovnaném utkání odešla poražena 26:22. Již toho utkání bylo ukázkou rychlé moderní házené a agresivního pojetí hry. Podobný průběh se dal očekávat i v sobotním podvečeru. Předpoklady se splnily „do puntíku“ a diváci viděli velmi vyrovnanou bitvu, kterou lépe zvládl domácí tým a připsal si dva velice cenné body za výhru 28:24.

Úvodní minuty utkání patřily Jihočechům, kteří se díky důrazu v útoku a dobře zformované obraně dostali do vedení 5:2. Jiskra se trápila v útočné fázi, především s proměňováním šancí. Když se k tomu přidala ještě nedůrazná obrana, měla Jiskra problém. Nicméně v druhé části prvního poločasu se Jiskra přece jen rozehrála a pomalu umazávala náskok soupeře. To se jim povedlo, dokázali vyrovnat, ale technickými chybami v koncovce prvního dějství povolili Budějovicím vzít si náskok zpět. Po třiceti minutách tak mohli být spokojenější hosté z jihočeské metropole, když si do druhého poločasu přinesli náskok o tři branky, 11:8.

Do druhého poločasu vstoupila Jiskra s jasným cílem co nejrychleji srovnat stav utkání. Jiskra sáhla k osobní obraně, která Budějovicím viditelně „nabourala,“ do té doby velice dobře fungující, útočnou fázi. V 10. minutě druhého poločasu byl stav vyrovnán - 14:14 a mohlo se začít „od začátku.“ Od té doby se na hřišti odehrávalo naprosto vyrovnané utkání, když se oba soupeři střídali ve vedení, které však nebylo více než dvoubrankové. Zlom přišel v 18. minutě, kdy se domácím v bráně rozchytal Tomáš Korel, když předvedl několik důležitých zákroků. Navíc se svým příspěvkem přispěchala obě křídla, jak Pavel Fišer, tak Martin Hejl a Jiskra rázem vedla 22:19. Hosté se snažili vyrovnat, ale Jiskra dokázala na každou branku Budějovic odpovědět. Hostům utíkal čas velice rychle a i přes vysunutí dvou osobních obran to ke snížení nevedlo. Hráči domácích si dokázali poradit s vysunutou obranou a navýšili náskok na 26:22. V závěrečných minutách každý tým skóroval dvakrát a Jiskra ve vypjaté koncovce uhájila cenné vítězství v poměru 28:24.

Petr Felis, asistent trenéra: „Vítězství považujeme za velice cenné a důležité, protože nás přiblížilo ke středu tabulky. Začátek nám totálně nevyšel, hosté nás přehrávali v důrazu, agresivitě, nápaditosti. Naštěstí se poté hra trochu vyrovnala, ale stále nás sráželo obrovské množství technických chyb. Díky zlepšené hře všech hráčů ve druhém poločase se nám podařilo utkání otočit a dovézt do vítězného konce. Nesmím zapomenou poděkovat skvělým divákům, kteří nám, především ve druhém poločase, velice pomohli zvládnout tohle náročné utkání.“ (jot, mak)

Minirozhovor po utkání

tom

Tomáš Korel, zručský odchovanec, který prošel všemi mládežnickými kategoriemi až do družstva mužů. V dorostu si vyzkoušel "stáž" v Novém Veselí, kde okusil nejvyšší dorosteneckou soutěž. V týmu mužů působí i Tomášův bratr David. Tomáš nosí číslo 12 a je příslušníkem armády, což je vítaným terčem pro narážky a vtípky zbytku týmu. Brankářskou trojici tvoří s Pavlem (Máriem) Vodrážkou a Matějem Domkářem.

Jak bys zhodnotil sobotní zápas proti Českým Budějovicím?

Myslím si, že zápas v sobotu patřil k těm výživnějším. Sice se nám začátek nepodařil, jak je naším zvykem, ale pak se zabralo a nepolevilo.

Kde se podle tebe zápas lámal?

Lámal se v období kolem poločasu, alespoň z mého pohledu. Před koncem prvního poločasu se kluci konečně rozstříleli, a když už se náskok soupeře snižoval, bylo jen otázkou času, kdy půjdeme do vedení.

Bylo v zápase něco, co se nedařilo, respektive na čem je potřeba do příštího zápasu zapracovat?

Ze začátku to byla střelba a produktivita v útoku. Říkal jsem si, že to vypadá jako naše hra v první části sezóny, což jsem se docela lekl, ale pak kluci zabojovali a už to bylo úplně o něčem jiným.

Jak si byl spokojený se svým výkonem, respektive s výkonem celého týmu?

Se svým výkonem jsem hodně spokojený. Je docela složité hodnotit sám sebe, ale z ohlasů okolo to asi bylo fajn. Nebylo to naštěstí jako v posledním utkání, kde by bylo lepší, kdybych měl sukni.

Jaké utkání očekáváš příští týden, kdy zajíždíme na palubovku vedoucího celku Starého Plzence?

Rád bych řekl, že vyrovnané. Ale to asi ne. Přeci jen je náš soupeř na prvním místě tabulky a navíc hrajeme na jeho hřišti. Avšak my můžeme jen překvapit. A věřím, že mile překvapíme.

Kde vidíš hlavní rozdíly mezi nepovedenou podzimní části sezony a relativně slušnou jarní částí?

V odhodlání. Tam je to asi nejmarkantnější. Na podzim to byla prohra za prohrou a bylo na nás vidět, že se nám ze začátku nedařilo, přestávalo nás to bavit a ztráceli jsme tu bojovnost, která je v házené důležitá. Také zimní příprava chlapů byla výborná a kondice je nyní na hřišti znát.

Co tě vlastně vedlo k tomu, že sis vybral právě házenou?

Já, když jsem byl malý, jsem lezl všude za bratrem (David Korel pozn. red). Ale vážně všude… No a dostal jsem se na házenkářský trénink a už jsem u házené zůstal.

Pozice brankáře je velice specifická. Dá se na zápas nějak speciálně připravit z pozice gólmana, popřípadě sleduješ na internetu, kdo proti tobě dnes bude hrát?

Tak člověk musí být hlavně v pohodě. Jak je nějak rozhozený, přemýšlí v bráně nad blbostma a nevěnuje se tolik zápasu. A to pak přilétne lehký gól, začne mi vrtat v hlavě, jak jsem to pustil, a zase přemýšlím nad něčím, co už nezměním a výkon jde dolů. Přímo na zápasy se nijak nepřipravuji. Když je v týmu soupeře někdo výraznější, s ostatními to před zápasem probereme, dostanu nějaká upozornění a dávám si třeba na něj pozor.

Nepociťuješ strach, když stojíš v bráně (přece jen tvrdé rány kolem hlavy asi nejsou nic přijemného)? Popřípadě dá se strach nějak odbourat?

Přece jen přímo strach bych to nenazval. To bych se pak při každé druhé střele musel leknout a schoulit do klubíčka. Samozřejmě, když třeba takový Kovařík ji vymete z šesti metru z křídla kolem hlavy, to mám co dělat, abych nemusel měnit trenky. Už když jsem do brány vlezl, musel jsem s tímto počítat. Ještě doteď mám při střelbě občas tik, že zvednu nohu (jak se říká, startuju moped). Odbourat se to nedá, to má každý člověk nějak zažité v krvi. Někdo se bojí pingpongového míčku, někdo nastaví hlavu do cesty dělovce od Kubeho (Jakub Hornát, bývalý člen týmu mužů). Viz gólman z Vršovic. Statečnej to člověk.

Jak vycházíš s tvými brankářskými kolegy Máriem a Domkym?

Úplně na pohodu. Je tam ta lehká zdravá rivalita, že každý chce být lepší, než ten druhý, a to mě trochu žene dopředu. V reálu to funguje tak, že když se jednomu nedaří, tak nastoupí druhý a tomu to jde dobře. A když ne, tak věříme obraně.

Jak si spokojený s partou ve zručském týmu?

Není snad lepší tým. Jako s nimi co se zažije, je neskutečný. S hodně z nich se znám odmala a je s nimi neskutečná sranda. Taky dokážou podržet, když se člověku  nedaří, ale také dokážou být kritičtí. Díky tomu si člověk uvědomí, co dělá špatně. A teambuildingy u Krokodýla mají také něco do sebe.

Máš nějakého soupeře, proti kterému se ti hraje dobře, daří se ti proti němu?

Hrálo se mi dobře proti Wendy Mělník. Jinak, že bych měl nějakého přímo oblíbeného soupeře, se říct nedá. Ale strašně rád bych si zahrál s Kutnou Horou. Okresní derby už tu dlouho nebylo.

Zkusil sis i krátké angažmá v I. dorostenecké lize v dresu Nového Veselí. Jak bys tohle působení zhodnotil?

Tak byla to zkušenost. A relativně dobrá. Byl jsem s nimi i na turnaji třeba až v Košicích, nebo jsme byly v Großwallstadu, kde jsem si zahrál i za německý tým. Tréninky byly také na vysoké úrovni. Jediné, co mě mrzelo, bylo, že jsem si tam moc nezachytal. Přeci jen tam byla úroveň gólmanů vysoká a bylo nás tam hodně. I proto jsem angažmá v Novém Veselí ukončil.

Jaké jsou tvé cíle pro zbytek sezóny, respektive pro sezónu novou?

Základ, který si podle mého určitě splníme, je se udržet v tabulce. V nové sezóně bych byl rád, kdybychom to rozjeli už od začátku a drželi se kolem pátého místa. Kvalitní kádr na to máme.

Sestava a branky Jiskry: P. Vodrážka, T. Korel – Kovařík 5, Dolejší 5, Havránek 4, M. Vrzáček 4, Hejl 4/2, Böhm 2, Fišer 2, Felis 1, D. Korel 1, Roub, Červinka, Havlíček. ŽK: 1/3 (Havránek – Kuchař, Bočan, Potůček). Branky ze 7 m hodů: 2/1. Dvouminutový trest: 6/3 (Roub, Fišer, Böhm, Dolejší, Felis, Kovařík – Kuchař, Bočan, Řezáč). Diváci: 94. Rozhodčí: Jiří Svítek, Zdeněk Tůma. Trenéři: Pavel Vrzáček, asistent trenéra: Petr Felis – Jan Pavlovský. (jot, mak)