Developed in conjunction with Ext-Joom.com

historie

Z historie oddílu

1942 Založení oddílu.
1946 Začíná se hrát česká házená. Družstvo mužů a žen zařazeno do Východočeské župy.
1950 První písemné zmínky o činnosti oddílu. Po odchodu některých hráček se rozpadá družstvo žen. Po usilovné práci vedoucích bylo vytvořeno družstvo dorostenek.
1951 Hřiště před Společenským domem (nynější Hotel Baťov) na Náměstí Míru. Ze všech odehraných zápasů nebyl ani jeden člen oddílu vyloučen ani trestán.
1952 Nejlepší člen oddílu sestra Zimmelová a bratr Šmída.
1953 V činnosti pět družstev - 2x ženy, muži, dorostenky a dorostenci.
1954 Ženy a dorostenky začaly hrát házenou podle mezinárodních pravidel (7 a 11 hráčů). Družstvo žen vede J. Barbořík, který obětavou prací dosáhl s dobrým kolektivem hráček toho, že družstvo žen bylo zařazeno do II. ligy. Družstvo mladších dorostenek pod vedením J. Sečkaře dosahovalo v kraji velmi pěkných výsledků. Muži hrají přebor Jihlavského kraje s dobrými výsledky.
1956 Známé osobnosti: Pojmon, Klobko, Sečkař, Novák, Zimolka ml., Čech, Muzika, Kozák, … Svou podobu dostává hřiště za školou. Nejprve byly odvezeny houpačky, kolotoče a jiné věci a parta házenkářů skopala drny z plochy 28x48 m, navezla písek, zasadila kůly a napnula plot. Rovněž se zde objevily lavice. Na novém hřišti odpracovalo 10 mužů české házené 520 hodin. Vůdčí osobností oddílu české házené byl Václav Svoboda ze Školní ulice. Takže házená se hrála ve Zruči nad Sázavou na dvou hřištích. Česká na hřišti za národní školou a mezinárodní na hřišti před společenským domem.
1958 Muži a ženy se dohodli, že budou pracovat společně a vytvoří jeden oddíl, ve kterém budou hrát podle mezinárodních pravidel a to na hřišti za školou, kde byly brigádnicky vybudovány další šatny, umývárna a sociální zařízení. Oddíl byl pořadatelem finále přeboru ČR mladších dorostenek. Oddíl vedou pan Svoboda a Barbořík.

1962 Oddíl byl pořadatelem kvalifikačního turnaje o postup do II. ligy žen.

1963 Známá jména: Mácha, Kudrna, Zenáhlík, David, Rajdl, Bláha, Svoboda, Pelán, Lahodný, Rakovan.

1964 Vybudována tribunka. Muži měli problémy s uvolňováním na tréninky, když jim nebylo umožněno nadpracování. Nejúspěšnější byl tým dorostenek, který získal titul přeborníka kraje.

1965 Muži Jiskry se stali vítězi krajského kola Spartakiádního turnaje a postoupili do finále Středočeského kraje. Známá jména: Dolejší, Šramota, Kudrna, Klement, Tomáš, Rada, … Dorostenky obsadili 1. místo v Krajském přeboru.

1966 Muži sehráli přátelské mezinárodní utkání s Neubrandenburkem, dorostenky s Einheit Neustrelitz.

1967 Muži vyhráli v přátelském utkání nad Turbine Berlin 14:12.

1968 Účastníky oblastního přeboru mužů jsou Dukla Stará Boleslav, TJ Libčice, Lokomotiva Beroun, Lokomotiva Lužná, Spartak Příbram, Sokol Říčany, Slavoj Suchdol, Sokol Jíloviště a TJ Chaloupky. Házenkáři si vyrábějí tvárnice pro stavbu nových kabin.

1969 Dostavba komplexu tří kabin, sociálního zařízení, koupelny, místnosti pro rozhodčí, pokladny a klubovny. Známá jména: Svoboda, Barbořík, Sečkař, David, Vaněček, Pavlíčková, …

1970 Dorostenci postoupili do 1. ligy.

1972 Přátelské utkání proti vítězi pohárů mistrů afrických zemí a mistru Egypta AC Heliopolis Cairo skončilo prohrou Jiskry 10:14.

1973 Muži vítězí v Krajském přeboru a postupují do Divize. Proběhla výstavba asfaltového povrchu. J. Dolejší a J. Bělík absolvovali úspěšně kurs trenérů III. třídy.

1974 Přátelské utkání proti Dukle Praha 24:28.

1975 Žačky 3. místo ve finále škol „O míč mistrů světa“ v Otrokovicích.

1976 Přestup Petra Linharta do Slavie.

1977 Dorostenky v 1. lize.

1978 Žačky obsadili 7. místo v ČR.

1979 Žačky na 6. místě v ČR. V soutěži jsou muži, dorostenci, žáci a minižáci.

1980 Muži druzí v Krajském přeboru. Zvítězili v 26. ročníku „O putovní pohár N.P.Sázavan“.

1981 Muži opět druzí v Krajském přeboru. Minižáci v Krajském přeboru zvítězili.

1982 Muži zvítězili v Krajském přeboru. Na kvalifikačním turnaji o postup do Národní ligy, který se konal v Bělé pod Bezdězem, neuspěli. Žáci na „Mezinárodním turnaji přátelství“ porazili ve finále Dynamo Magdeburk.

1983 Minižáci obsadili na neoficiálním Mistrovství ČR v Milevsku 4. místo. Muži sehráli přátelské utkání s olympijským výběrem Moskvy, ve kterém zvítězili 28:25. Starší žákyně byly vyhlášené nejlepším kolektivem okresu.

1984 Mladší žáci obsadili 5. místo na Mistrovství ČR. Zároveň zvítězili na turnaji „Slivice 84“.

1985 Ve Zruči se uskutečnilo finále celostátní soutěže Pionýrské ligy mladších žáků. Zručští žáci se stali vítězi. Dorostenci obsadili 8. místo na Přeboru České republiky v Třeboni.

1986 Dorostenky vyhrály Krajský přebor. Starší žáci a starší žákyně obsadili 1. místo na 25. ročníku Poddargovských her v Sečovcích.

1987 Mladší žákyně obsadily 3. místo v ČSR Pionýrské sportovní ligy.

1988 Na hřiště za školou je položen nový povrch Nisaplast. Mladší žákyně obsadily 6. místo na přeboru ČSR v Olomouci. Mladší dorostenci se umístili na 1. místě na turnaji v Příbrami „Slivice 88“. Dorostenky jsou přebornicemi kraje. Zruč pořádá národní finále „O štít osvobození a přátelství pro rok 1988“.

1989 Muži vyhráli Krajský přebor. V kvalifikaci o postup do II. národní ligy v Českých Budějovicích pouze o skóre nepostoupili. Mladší žáci obsadili 2. místo v ČR v rámci Pionýrské sportovní ligy. Dorostenky, starší žákyně a mladší žákyně se stali přebornicemi kraje.

1990 Muži se opět stali přeborníky Středočeského kraje. Na kvalifikaci o postup do II. národní ligy, která se uskutečnila za výrazné podpory zručských fanoušků v Litvínově 8.-10. června, konečně uspěli. Následně se zúčastnili mezinárodního turnaje v dánské Kodani. Na hřišti byla opět zprovozněna sauna. Dalšími družstvy v soutěži jsou Starší dorostenci, starší žáci, mladší žáci, dorostenky, starší žákyně a mladší žákyně.

 

1991  Muži svůj první rok učinkování ve II.národní lize ukončili na velmi pěkném 8.místě. Přeborů ČR se zúčastnili starší žáci ve Zlíně a starší žákyně v Hluku. Dorostenky bojovaly v Ledči n.S. v kvalifikaci o postup do dorostenecké ligy. V létě do Zruče n.S. zavítal dánský klub MK 31 Kodaň s družstvy mladších žáků i žákyň, dorostenek a mužů. Přátelská utkání ve Zruči n.S. sehrál také týmy mužů a žen francouzského AC Cannes. Na konci roku se muži i ženy zúčastnili mezinárodního turnaje Glostrup Cup v dánské Kodani.

 

1992  Muži ve své druhé sezoně ve 2.NL skončili na vynikajícím 5.místě. Mládežnická družstva vybojovala 5 titulů Středočeských přeborníků – mladší žáci i žákyně, starší žáci i žákyně a dorostenky. V házenkářských soutěžích zručský oddíl reprezentují také starší dorostenci a ženy. Muži sehráli přátelská utkání s prvoligovou Slavií Praha a německým SC Rehberge Berlín. V červnu jsme ve Zruči n.S. pořádali Přebory ČR starších žáků a zároveň proběhly oslavy 50. let založení našeho klubu. V červenci jsme ve Zruči n.S. uspořádali Bohmerland Cup, kterého se zúčastnilo 27 družstev ze 4 států a turnaj se odehrál na pěti hřištích.V hlavní kategorii dorostenců do 19 let ve finále zvítězili naši kluci nad německým SC Magdeburg. V letním turnaji mužů O putovní pohár Sázavanu zvítězila Jiskra Zruč „B“, když ve finále porazila Jiskru Zruč „A“.

 

1993 Muži dosáhli historického úspěchu, když ve 2.NL obsadili 2.místo a následně byla 2.NL zrušena. Tento tým hrál pod trenérským vedením M.Hyhlíka a J.Dolejšího. Novým předsedou oddílu házené se stal Karel Chalupa, který nahradil odstoupivšího A.Dolejšího. Kromě družstev mužů a žen zručskou házenou reprezentuje dalších 6 mládežnických družstev, které mají vynikající úspěchy.

 

1994 Proběhla celostátní reorganizace soutěží. Naši muži hráli celostátní 2.ligu. Ta však byla podmíněna hraním ve sportovní hale a ta ve Zruči n.S. nebyla. Družstvo mužů bylo nuceno hrát svá domácí utkání v Humpolci, což mělo za následek sestup do 3.ligy. Bylo založeno „B“ družstvo mužů, protože jsme měli více než 30 aktivních házenkářů. Ženy hrály divizi a dorostenky 2.dorosteneckou ligu.

 

1995 Muži vyhráli 3.ligu. Ve Zruči n.S. však stále není sportovní hala, kde by se mohla hrát 2.liga, proto je postup odmítnut. Nebyl zájem o dojíždění za domácími zápasy do humpolecké haly. V mužské složce kromě „áčka“ funguje i „béčko“, starší i mladší dorostenci, starší i mladší žáci. V ženské složce má zručská házená zastoupení v družstvu žen, dorostenek a starších žákyň. Navíc Petr Švarc a Martin Řimnáč střílí góly v prvoligové Slavii Praha a příležitostně náš tým posilují.

 

1996 Stagnace u družstva mužů. Přestože máme kvalitní tým, bez motivace nelze hrát a výsledkem je 7.místo ve 3.lize. Nejlepšími střelci tohoto týmu jsou J.Dolejší ml. a P.Vrzáček.

 

1997 Ženské složky se definitivně vytrácí ze zručské házené. Několik žen, které zůstaly, přestoupily do Ledče n.S., kde doplnili ledečský kádr žen. V dorostenkách ani žákyních nezůstal dostatečný počet děvčat potřebných k přihlášení soutěží. Mužská složka funguje bez problémů. V oddíle máme mladší i starší žáky, dorostence i béčko mužů. Zručští muži vyhrávají 3.ligu a postupují do ligy 2.

 

1998 V nuceném vyhnanství v hale v Humpolci „A“ tým vybojuje 8.místo, po ukončení sezony však odstoupí ze soutěže.

 

1999 Muži prokazují své kvality a ve 3.lize se umístili na 3.místě. Velice dobře funguje i „B“ tým mužů. Petr Švarc je oporou extraligového Jičína.

 

2000 Muži obsadili 5.místo ve 3.lize a zúčastnili se házenkářského turnaje v německém Viernheimu, kde velmi dobře reprezentovali Zruč n.S. I nadále zručská házená těží z výborné práce s mládeží. P.Švarce v Jičíně doplnil J.Pustka a oba se zúčastnili zájezdu do dalekého Japonska.

 

2001 Mimořádný úspěch se povedl zručským mužům v Českém poháru, když se probojovali mezi nejlepších 10 týmů ČR. Mimo jiné vyřadili takové soupeře, jakými byli Jičín či Dvůr Králové. Spanilou jízdu Českým pohárem našeho týmu ukončil až HC Zlín, který vyřadil naše družstvo v prodloužení. Přesto to je patrně nejlepší výsledek zručské házené. V mistrovské soutěži vybojovali muži výborné 2.místo ve 3.lize.

 

2002 S vidinou budování sportovní haly ve Zruči n.S. se muži vrhli neohroženě do nové sezony s cílem vybojovat postup do vyšší soutěže. Což se jim také podařilo a po několika letech se do Zruče n.S. opět stěhuje 2.liga. Radost nám v soutěžích dělají i družstva minižáků, mladších žáků a dorostenců. I nadále několik zručských žen nastupuje za Ledeč n.S. ve 2.lize.

 

2003 2.liga ve Zruči n.S. se hraje v krásné nové sportovní hale. Na domácí utkání chodí podpořit naše áčko až 300 diváků. Muži svým fanouškům vrací jejich přízeň v podobě vynikajících výkonů a jako nováček 2.ligy obsazují výborné 5.místo. Zručská házená má zastoupení i v 1.lize. P.Švarc nastupuje za Jičín a J.Dolejší ml. působí v této soutěži jako rozhodčí. V listopadu se ve Zruči n.S. uskutečnil interligový zápas v házené mezi Allriskem Praha a HK Trnava. Sestřih tohoto utkání byl k vidění i v České televizi.

 

2004 Další sezona je ještě úspěšnější a Jiskra skončila ve 2.lize na 2.místě. Vedení Českého svazu házené nabídlo našemu klubu účast v lize 1. Po zvážení všech aspektů jsme bohužel tuto nabídku museli odmítnout, i když to byla jedinečná šance přivést do Zruče n.S. mimořádně kvalitní soutěž. V srpnu proběhl již 50.ročník turnaje mužů O putovní pohár Sázavan strojírny a.s. V silně obsazeném turnaji zvítězila Jiskra, když ve finále porazila Lokomotivu Plzeň. V závěru roku proběhl 1.ročník Memoriálu Honzíka Kristína minižáků.

 

2005 Muži neustále drží vysoký standart a ve 2.lize skončili na 4. místě. V soutěžích máme dále starší i mladší dorostence, kteří hrají Východočeský přebor, starší i mladší žáky ve Středočeském přeboru a také minižáky. Ti se zúčastnili otevřeného Mistrovství ČR a v Liberci vybojovali velmi pěkné 11.místo.

 

2006 V červnu byl v našem venkovním areálu položen nový umělý povrch Conipur. Dále byly postaveny nové střídačky a instalovaná elektronická časomíra. Mládežnická házená nám dělá radost. Starší dorostenci, mladší i starší žáci se stali Přeborníky Středočeského kraje. V oddíle jsou dále ještě mužstva minižáků a přípravky, která hrají miniházenou 4+1. Byl uspořádán 1.ročník Velké ceny města Zruče n.S. v miniházené, ve kterém dominoval domácí tým. Proběhly i další ročníky turnaje mužů a Memoriálu Honzíka Kristína. Mladší žáci se mohou pyšnit účastní na Mistrovství ČR v Plzni.

 

2007 Byla dokončena rekonstrukce budov v areálu házené. Proběhly úpravy šaten, pohostinství i sociálek. Byla osazena nová okna a celá budova pak dostala novou střechu i fasádu. Mládežnická házená slaví mimořádné úspěchy. Starší žáci, mladší žáci i minižáci se stali Přeborníky Středočeského kraje. Minižáci navíc vybojovali neuvěřitelné 3.místo na Mistrovství ČR. Jirka Dolejší nejml. byl vyhlášen nejlepším hráčem tohoto turnaje. Za mimořádný sportovní výkon roku 2007 byla všem hráčům udělena plaketa starosty města Zruče n.S. V družstvu mužů dochází ke generační výměně. Přestože áčko obsadilo 9.místo ve 2.lize, pro příští ročník se do této soutěže již nepřihlásilo.

 

2008 Všechny týmy své soutěže vyhráli. Muži byli 1. Regionální lize, dorostenci, starší žáci i mladší žáci se stali Přeborníky Středočeského kraje. Turnajů v miniházené se zúčastňují i minižáci a přípravka. Všechna tato družstva hrají svá utkání v zrekonstruovaném venkovním areálu. O naše naděje je zájem i ve střediscích mládeže. Několik našich žáků se zúčastňuje turnajů za Krajslé centrum talentované mládeže Vysočina. Staří páni se pravidelně zúčastňují turnajů své věkové kategorie, kde dokazují, že ze svého umění nic nezapomněli. V červnu jsme ve Zruči n.S. uspořádali neoficiální Mistrovství ČR mladších žáků, na kterém zručáci vybojovali bramborovou medaili. Jirka Dolejší nejmladší byl společně s dalšími nadějemi ze všech druhů sportů za své výkony vyhodnocen jako Sportovní talent Středočeského kraje.

 

2009 Mládežnické celky pokračují ve své suverenitě ve Středočeském přeboru. Mladší i starší žáci a také dorostenci obhájili tituly Přeborníků Středočeského kraje. Mladší žáci navíc vybojovali 4.místa na MČR základních škol a na neoficiálním MČR mladších žáků, které opět proběhlo ve Zruči n.S. Nejlepší mládežníci našeho oddílu sbírají zkušenosti na zahraničních turnajích, kterých se zúčastňují s výběrem Vysočiny. Odchovanec našeho oddílu Petr Linhart mladší se probojoval do mužské reprezentace ČR a byl vyhlášen talentem roku české házené. Muži v Regionální lize skončili na 7.místě.

 

2010 V tomto roce jsme se dočkali nejhoršího umístění našich mužů v historii zručské házené. Skončili poslední v Regionální lize, ze které už nelze sestoupit. Omlazený tým nestačí na většinu soupeřů a v celé sezoně vybojoval pouhé 3 body. Větší radost nám udělali mládežníci. Mladší dorostenci dokázali vybojovat 2.místo ve druhé dorostenecké lize a starší žáci opět vybojovali titul Přeborníků Středočeského kraje. Mladší žáci skončili na místě 4. a minižáci i přípravka se pravidelně zúčastňují turnajů v miniházené, když ti nejmenší většinu těchto turnajů vyhráli.